Wybierając sanatorium dla dziecka, zapewne oczekujesz dodatkowych porad, ułatwiających podjęcie decyzji oraz usprawniających przygotowanie się do wyjazdu i pobytu. O co najczęściej pytają rodzice

Czy sanatoryjne leczenie dzieci jest płatne?
Leczenie sanatoryjne dzieci i młodzieży z ważnym skierowaniem jest bezpłatne (do ukończenia 18 roku życia, a w przypadku kształcenia się dalej - do ukończenia 26 roku życia). Można skorzystać z pobytu płatnego bez skierowania, ale należy pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego - w tym dodatkowa grupa przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego dzieci (przedstawiamy je na tej stronie). Z tego powodu konieczna jest konsultacja lekarska. To lekarz musi zdecydować, czy i z jakich zabiegów skorzysta dziecko.
Od kogo mogę uzyskać skierowanie?
Skierowanie na leczenie dziecka w sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Wystawiający skierowanie przesyła je w zamkniętej kopercie do Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Można dołączyć do wniosku opinie lekarzy specjalistów, o ile dziecko jest u nich leczone. Opiekun dziecka może przesłać skierowanie samodzielnie. Osobiste dostarczenie skierowania do NFZ nie ma wpływu na rozpatrzenie ani na kolejność.
Czy mogę zasugerować lekarzowi skierowanie dziecka do konkretnej miejscowości i wybranego sanatorium?
Lekarz, wystawiając skierowanie, określa sanatorium według warunków Oddziału NFZ w swoim województwie (umowy na świadczenie leczenia uzdrowiskowego). Warto pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednia kuracja dla dziecka i tym lekarz kieruje się w pierwszej kolejności. Samodzielny wybór sanatorium przy planowanym pobycie płatnym powinien rozpocząć się od zasięgnięcia opinii lekarza, może się bowiem okazać, że wpływ niektórych czynników uzdrowiskowych (tzw. odczyn uzdrowiskowy) może nie być korzystny dla dziecka przy określonych schorzeniach. To lekarz powinien zasugerować najwłaściwsze uzdrowisko.
Czy dziecko musi przebywać w sanatorium z opiekunem i jakie opłaty ponosi opiekun?
Tak. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat muszą znajdować się w sanatorium pod opieką osoby dorosłej. Opiekun dziecka pokrywa koszty pobytowe (różnią się one w zależności od standardów ośrodków). Dziecko z opiekunem może korzystać również z uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego. Należy sprawdzić, czy rodzaj przewidywanej kuracji i warunki konkretnego uzdrowiska na to pozwalają. Pobyty sanatoryjne bez skierowania objęte są innymi warunkami płatności (obejmują one zarówno pobyt jak i zabiegi). Dzieci starsze przebywają w sanatorium bez opiekuna, a wszystkie funkcje opiekuńczo-wychowawcze sprawuje personel sanatorium.
Ile dni trwa turnus?
Turnus trwa 21 dni. Opiekunem dziecka w tym czasie nie musi być stale ta sama osoba. Zmiany są możliwe. Oczywiście przy zmianie opiekuna należy dopełnić wymogu zgłoszenia tego faktu w sanatorium. Indywidualne turnusy poza skierowaniem mogą obejmować inne okresy czasu. Ustalenia w tym zakresie należy przeprowadzić w konkretnym sanatorium. Warto pamiętać, że dzieci uczęszczające do szkół ponadgimnazjalnych mogą korzystać z pobytu w sanatorium tylko w okresach wolnych od nauki.
Jak wyposażyć dziecko na pobyt w sanatorium, co powinno zabrać obowiązkowo?
Przede wszystkim – skierowanie. Dowód tożsamości – dla dziecka jest to legitymacja szkolna lub studencka. Leki – na cały okres pobytu (te, które dziecko stale przyjmuje). Podczas pobytu w sanatorium dziecko jest objęte podstawową opieką medyczną, w związku z tym nie należy wyposażać go w leki “na zapas” lub “na wszelki wypadek”. Bieliznę i odzież odpowiednią do pory roku i miejscowych warunków klimatycznych. Każdą sztukę odzieży warto oznakować po stronie wewnętrznej. Ilość zmian dobrze jest uzgodnić z personelem konkretnego sanatorium. Przybory do higieny osobistej. Ubiór sportowy i kąpielowy (w tym klapki na basen i zabiegi mokre). Pieniądze w ilości umożliwiającej rozsądne korzystanie z dodatkowych atrakcji. Zapytaj o warunki deponowania kwot wyższych od codziennych, drobnych wydatków. Personel wychowawczy ma w tym zakresie doświadczenie z setek turnusów, więc jego rada z pewnością pomoże ci we właściwym określeniu kwoty. Unikaj wyposażania dziecka w drogi sprzęt techniczny, elektronikę użytkową i inne wartościowe przedmioty. Łatwo o ich zagubienie lub uszkodzenie, a stres z tym związany nie pomoże dziecku w kuracji.
Czy sanatoria zapewniają atrakcje dla dzieci w czasie wolnym?
Zabiegi lecznicze oraz zajęcia szkolne (w przypadku dzieci uczęszczających do szkoły sanatoryjnej) są ujęte w harmonogramy, zawsze dostosowane do potrzeb kuracyjnych. Czas wolny jest zorganizowany przez wychowawców we wszystkie dni tygodnia. Odpowiednio skonstruowane programy rekreacyjno – zabawowe, zaplecze (place zabaw, boiska, sale do ćwiczeń, sale komputerowe) i specjalistyczny personel – uatrakcyjnią pobyt dzieci. Szczegółowe odpowiedzi znajdziecie Państwo w prezentacjach poszczególnych obiektów. Również miejscowości uzdrowiskowe organizują różnorodne imprezy dla dzieci przebywających na kuracji.
Czy pobyt dziecka w sanatorium powoduje przerwę w nauce?
Podczas roku szkolnego, dzieci i młodzież objęte obowiązkiem szkolnym, biorą udział w zajęciach lekcyjnych i wychowawczych. Przy sanatoriach funkcjonują szkoły lub zespoły szkół. Przygotowując dziecko do wyjazdu, nie zapomnij o zaświadczeniu ze szkoły (trzeba je dostarczyć do sanatorium). Podręczniki, pomoce szkolne, artykuły piśmiennicze – to zestawienie najlepiej ustal z administracją szkoły sanatoryjnej (dane kontaktowe podajemy na stronach sanatoriów). Uczeń, wyjeżdżając z sanatorium, również otrzymuje zaświadczenie wraz z wykazem ocen – w tym z zachowania. Zaświadczenie to – po powrocie z sanatorium – należy dostarczyć do macierzystej placówki szkolnej.
Przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego dzieci
Przy kierowaniu i kwalifikowaniu dzieci do leczenia uzdrowiskowego obowiązują przeciwwskazania takie, jak przy kierowaniu osób dorosłych, oraz dodatkowo: 1) upośledzenia umysłowe znaczne lub głębokie; 2) zespół Downa powodujący znaczny i głęboki niedorozwój; 3) padaczka – z uwzględnieniem stanu klinicznego i częstotliwości napadów; 4) wady serca siniczne i warunkowo siniczne; 5) schorzenia wymagające specjalnej, indywidualnej opieki (niewidomi, głuchoniemi) – tylko w przypadku braku opiekuna; 6) wady wrodzone ograniczające w znacznym stopniu czynności organizmu lub poszczególnych narządów; 7) ropne zmiany na skórze.

Polecane kurorty

Klinika pod Tężniami Ciechocinek

Warzelniana 7, Ciechocinek

Przekonaj się dlaczego kuracjusze tak licznie wybierają Klinikę Uzdrowiskową Pod...

Centrum Medyczne Karpacz

Myśliwska 13, Karpacz

Centrum Medyczne Karpacz jest wiodącym ośrodkiem na Dolnym Śląsku w zakresie...

Prywatna Klinika Leczenia Bólu Rezydencja Live

Miodowa 7-8, Okole

Rezydencja Live Centrum Rehabilitacyjno-Lecznicze to miejsce dla wymagających kuracjuszy...

Lila Medical SPA

Marii Konopnickiej 37, Ciechocinek

Lila Medical Spa to kameralny obiekt sanatoryjny mieszczący się w cichej i...