Turnus sanatoryjny, niecierpliwie wyczekiwany, nieraz przez długi czas. Każdy z kuracjuszy wie, że aby móc skorzystać z refundowanego przez NFZ wyjazdu trzeba
przebrnąć przez liczne formalności i przygotować się na dość odległy termin.

A czy warto? Co oferują swoim kuracjuszom sanatoria w Polsce?
Jaki wpływ na nasze zdrowie i kondycje mają takie turnusy? Przyjrzyjmy się ofercie polskich uzdrowisk. Dokąd najlepiej się wybrać, z jakich zabiegów skorzystać, na co zwrócić uwagę i co zrobić, by w pełni wykorzystać ten czas na podreperowanie zdrowia i samopoczucia.

 

Do wyboru, do koloru

Na początku zobaczmy, jak ogólnie wygląda rynek usług sanatoryjnych, bo w powszechnym wyobrażeniu to takie lecznicze wakacje dla osób w podeszłym wieku lub przewlekle i poważnie chorych. A to od dawna tak nie wygląda.

Sanatoria XXI wieku–to nowoczesne, często doskonale wyposażone ośrodki wypoczynkowe z kompleksową bazą zabiegową, w której z kuracji leczniczej można korzystać przy okazji wysokiej jakości wypoczynku.

Takie wyjazdy wypoczynkowe, połączone z kuracją leczniczą, z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nikogo nie dziwią już rodzinne wczasy w sanatorium czy młodzi ludzie spędzający urlop na wczasach z zabiegami.

Sanatoria stają się miejscami w dużym stopniu przystosowanymi dla osób w każdym wieku, zarówno tych wybierających wczasy lecznicze z rodziną i przyjaciółmi czy też wyjeżdżających samotnie.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że wyjazdy kuracyjne doskonale wpisują się ogólny trend zdrowego stylu życia, a także zwiększa się świadomość w zakresie profilaktyki schorzeń i wczesnego reagowania na pojawiające się dolegliwości.

Wyjazdy sanatoryjne to także doskonała profilaktyka tzw. chorób cywilizacyjnych. Zwłaszcza że możemy wybierać rozmaite warianty takich turnusów, w zależności od potrzeb i upodobań.

Bo lecznicze, rehabilitacyjne czy profilaktyczne– wyjazdy zdrowotne są dla każdego. Rodziny z dziećmi mogą wybierać pobyty w ośrodkach z bazą zabiegową, dysponujących również placem zabaw i udogodnieniami dla dzieci, co pozwoli połączyć wczasy uzdrowiskowe z zabiegami dla dorosłych z atrakcyjnym wypoczynkiem i rekreacją dla dzieci.

Wczasy rehabilitacyjne i lecznicze to doskonała propozycja dla osób starszych. Wyjazd zdrowotny pozwoli, w relatywnie krótkim czasie przejść intensywną kurację i dzięki seriom zabiegów odczuwalnie poprawić stan zdrowia. Taki pobyt to także walory turystyczne i rekreacyjne, jak również okazja do poznania nowych ludzi.

 

Odpowiednie sanatorium dla nas

Jeśli planujemy wyjazd do sanatorium, najpierw dowiedzmy się, jakie są możliwości wyboru i co najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Pobyty lecznicze w sanatorium różnią się od siebie między innymi czasem trwania wyjazdu, a także odpłatnością za pobyt.

Pobyt w sanatorium możemy sfinansować samodzielnie, ale również można skorzystać z odpowiednich dofinansowań i refundacji. Na kurację do sanatorium moż li wy jest wy jazd z funduszy ZUS, KRUS czy NFZ. Takie świadczenia wiążą się z koniecznością spełnienia określonych warunków dla uzyskania dofinansowania pobytu w sanatorium.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych tych instytucji, można również zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Kolejnym, bardzo istotnym aspektem przy wyborze sanatorium jest jego lokalizacja.

Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko region, w ja kim znajduje się sanatorium, do którego chcemy pojechać, ale także dowiedzieć się więcej o samej miejscowości i upewnić się, czy odpowiadana mjej klimat i charakter, w zależności od tego, czy preferujemy jechać do sanatorium w miejscowości uzdrowiskowej, w popularnym kurorcie wypoczynkowym czy też zacisznej okolicy, w której w spokoju można podreperować zdrowie i wypocząć.

Wybierając miejsce na wyjazd zdrowotny, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę także profil leczenia, w jakim specjalizuje się dane sanatorium.

Przed rezerwacją pobytu dobrze jest także sprawdzić, jaką bazą zabiegową i jakimi możliwościami zabiegowymi dysponuje dana placówka, którą bierzemy pod uwagę. Najlepiej bezpośrednio kontaktować się z wybranym ośrodkiem i zadawać pytania, jeśli tylko cokolwiek budzi nasze wątpliwości.

Dzięki temu zwiększamy szansę na to, by pobyt w sanatorium przyniósł nam jak najwięcej korzyści, zarówno w kwestii pozytywnego wpływu na zdrowie, jak i ogólne samopoczucie.

 

Czas oczekiwania na wyjazd

 

Wybierając sanatorium dla siebie, musimy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na wyjazd. Jeśli decydujemy się na turnus z refundacją, pamiętajmy o tym, że ten czas może być długi. Wyjazd do sanatorium z NFZ to nawet dwa lata oczekiwania, wyjazd do sanatorium z KRUS to średnio oczekiwanie około roku, natomiast z ZUS czeka się stosunkowo krótko, bo wyjazd odbywa się już w przeciągu około trzech miesięcy.

Te dane są orientacyjne i mogą ulegać zmianom, więc warto dowiadywać się na bieżąco. Wyjazd do sanatorium np. z NFZ może się odbyć znacznie wcześniej, jeśli pojawi się wolne miejsce z tzw. zwrotów, czyli po rezygnacjach innych osób z przyznanych im terminów. Jeśli takie wolne miejsce się pojawi, możemy zdecydować się na wyjazd „last minute”.

 

 

Sanatoria do wyboru

Najprościej i przy minimum formalności wyjedziemy do sanatorium prywatnego. Nie jest potrzebne skierowanie lekarza prowadzącego.

Osobiście wybieramy placówkę w odpowiadającym nam standardzie i regionie, ustalamy termin i długość pobytu, dzwonimy i rezerwujemy. Warto jedynie upewnić się, jakie dokumenty czy formalności musimy spełnić przed wyjazdem.

Kolejna możliwość to sanatorium uzdrowiskowe. Musi ono znajdować się w miejscowości spełniającej ściśle określone kryteria, posiadające potwierdzone walory zdrowotne, wspierające leczenie i rehabilitację. Wybierając pobyt w sanatorium uzdrowiskowym koncentrujemy się na funkcji leczniczej swojego pobytu. W czasie wolnym możemy korzystać z infrastruktury uzdrowiskowej w danej miejscowości.

W przypadku, gdy nasze zdrowie wymaga szczególnego podreperowania, na przykład po chorobie, operacji czy wypadku, najlepiej będzie wybrać sanatorium rehabilitacyjne.

Istnieje też możliwość skorzystania z rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym na oddziale rehabilitacyjnym na NFZ. Lekarz prowadzący podpowie, jakie sanatorium wybrać. Można też skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Znajdziemy tam nie tylko listę polecanych ośrodków, ale i pełen opis zabiegów, które oferują.

W związku z pandemią COVID-19 wiele sanatoriów wprowadziło turnusy rehabilitacyjne, leczące powikłania po tej chorobie. Celem rehabilitacji pocovidowej jest przede wszystkim poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej, zwiększenie sprawności fizycznej oraz wzmocnienie kondycji psychicznej rekonwalescenta.

Lekarze zalecają, żeby wdrożyć potrzebne zabiegi nie później niż 12 miesięcy od zakończenia leczenia.

Podstawą do tego, by rozważać rehabilitację pocovidową jest zaobserwowanie u siebie powikłań i utrzymujących się dolegliwości, takich jak problemy z oddychaniem, duszności, ogólne zmęczenie, brak sił fizycznych, bóle mięśni, niska wydolność oddechowo-krążeniowa, czy też dolegliwości natury psychicznej, jak stany lękowe, obniżony nastrój, stany nerwicowe.

Jeśli mamy za sobą zakażenie korona wirusem i zauważamy u siebie powyższe i podobne objawy, warto pomyśleć
o turnusie rehabilitacyjnym. Ma my dwie możliwości – skorzystanie z prywatnego turnusu rehabilitacyjnego lub ubieganie się o rehabilitację pocovidową z NFZ.

Anna Dobrowolska źródło w Sanatorim nr 7(70)